Pełnienie funkcji członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialności to szczególna rola. Taka osoba doskonale powinna być rozeznanym w sytuacji majątkowej i organizacyjnej spółki. Wynika to z faktu, iż z pełnieniem tej niejako prestiżowej funkcji wiąże się ogromna odpowiedzialność, również majątkowa takich osób.
Zgodnie z art. 299 k.s.h.: Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. Przepis ten oznacza, że jeśli powstaną zobowiązania spółki, które nie zostaną przez spółkę uregulowane, a prowadzona egzekucja okaże się bezskuteczna, to możliwe jest wystąpienie z powództwem do sądu przeciwko członkom zarządu. Oczywisty w takiej chwili nakaz zapłaty będzie dotyczył całej należności. Odpowiedzialność członków zarządu jest solidarna, co umożliwia wierzycielom żądanie zapłaty całej należności od każdego z członków zarządu z osobna lub od wszystkich. Bardzo skutecznie takie działania są prowadzone, aż do odzyskania wierzytelności. Warto również dodać, że do odpowiedzialności pociągnięci mogą zostać nie tylko członkowie zarządu. Również Ci którzy wchodzą w jego skład w momencie bezskuteczności egzekucji, ale także wszystkie osoby które były członkami zarządu od momentu powstania zobowiązania.
Istnieje możliwość uchylenia się w ww. odpowiedzialności, wymaga to jednak wykazania, że członek zarządu podjął we właściwym momencie działania. Chodzi tu o złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki lub otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego. Jest to szczególnie ważne bowiem zarząd w momencie gdy spółce grozi niewypłacalność lub gdy spółka stała się już niewypłacalna ma jeszcze możliwość. Są dostępne różne instrumenty prawne do poprawy kondycji finansowej spółki lub jej zlikwidowania i choćby częściowego zaspokojenia wierzycieli.
Uchybienie powyższym obowiązkom zasadnie prowadzi niejako do przejścia odpowiedzialności za zobowiązania spółki na członków jej zarządu. Chodzi o całkowitą niewypłacalności samej spółki. Dodać należy również, iż w świetle art. 586 k.s.h. brak zgłoszenia wniosku o upadłość spółki pomimo powstania warunków nieuzasadnianych jego złożenie, zagrożone jest odpowiedzialnością karną. Taką odpowiedzialności podlegają członkowie zarządu bądź likwidatorzy spółki. Przestępstwo to zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Mając powyższe na uwadze, członkowie zarządu powinni przywiązywać szczególną wagę do monitorowania i oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Jakakolwiek zwłoka w tym zakresie prędzej czy później dotknie ich osobiście.
Jeżeli jako członek zarządu masz wątpliwości kiedy i w jaki sposób złożyć wniosek o upadłość. Zastanawiasz się kiedy warto jest podjąć się restrukturyzacji spółki zawsze możesz skorzystać z naszej profesjonalnej wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Specjalizujemy się w prawie gospodarczym, upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Skontaktuj się z nami.