Restrukturyzacja gospodarstwa rolnego jako najlepsze rozwiązanie prawne w trudnych sytuacjach. W okresie trwania pandemii nastąpił znaczny wzrost zadłużenia przedsiębiorców zarówno tych wpisanych do CEiDG jak i do KRS oraz tych nie podlegających wpisom czyli rolnikom. Pomimo pomocy udzielanej przedsiębiorcom z tzw. tarcz antykryzysowych większość z nich zamiast spłacić swój dług popadła w jeszcze większe problemy finansowe. Należy jednak pamiętać ,że każdy problem da się rozwiązać wszystko zależy wyłącznie od tego jak szybko zareagujemy i zgłosimy się do odpowiednich specjalistów. W przypadku gospodarstw rolnych rozwiązań pomagających oddłużyć rolników jest kilka, to czy rolnik skorzysta z upadłości czy też postanowi wybrać restrukturyzację zależy tylko od niego.
W przypadku gdy w zadłużenie popadł rolnik nieprowadzący działalności gospodarczej jest on uprawniony do skorzystania z procedury restrukturyzacyjnej. Posiada on zdolność do złożenia wniosku o wszczęcie wobec niego restrukturyzacji choć w świetle przepisów nie jest przedsiębiorcą. Złożenie takiego wniosku pozwala na jego oddłużenie bez ogłoszenia upadłości w tym na zachowanie majątku czy gospodarstwa rolnego.
Najbardziej zalecaną formą dla oddłużenia gospodarstwa rolnego jest tzw. procedura uproszczonej restrukturyzacji. Ze względu na niewielkie koszty oraz szacowane zyski wydaję się być najlepszym rozwiązaniem dla zadłużonych rolników. Z dniem otwarcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego rolnik nie tylko zyskuje ochronę przed wierzycielami ale również jest w stanie zaoszczędzić środki, które umożliwią mu przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego i zachowanie swojego gospodarstwa.
Do naszej Kancelarii zgłaszają się przede wszystkim osoby, które mają już rozwiązane umowy kredytowe bądź w niedługim czasie im to grozi. Najczęściej jednocześnie z rozwiązaniem umowy kredytowej następuje również wniesienie pozwu do sądu. Automatycznie następuje wydanie przez Sąd nakazu zapłaty. Należy jednak pamiętać, że pomimo tego iż bank wypowiedział nam umowę kredytową to nadal posiadamy zdolność do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Jego otwarcie pozwala nam na ochronę przed wierzycielami i niekiedy ich agresywnymi zachowaniem. W przypadku wszczęcia postępowania restrukturyzacyjnego wobec nas przez Sąd następuje zawieszenie prowadzonych przez komornika egzekucji. Po uprawomocnieniu się postanowienia o wszczęciu restrukturyzacji są one umarzane, a nowe postępowania nie mogą być wszczęte. Wobec takiego obrotu spraw komornik nie może prowadzić egzekucji w stosunku do rolnika. Dotyczy to zarówno z jego majątku wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego jak i z maszyn.
Znalezienie odpowiedniego prawnika może zwiększyć nasze szanse na odniesienie sukcesu w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Doradca restrukturyzacyjny jest w stanie sporządzić właściwy plan restrukturyzacyjny. Skontaktuje się z naszymi wierzycielami i przekona ich do zawarcia układu. Rolnik poprzez rzetelne działanie specjalisty z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego uzyskuje możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji w sposób jak najbardziej dogodny. Dodatkowo kolejnym plusem może być zbywanie odpowiednich składników majątku na lepszych zasadach niż w drodze egzekucji.
Poza główną procedurą opartą na ogólnych zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców oraz rolników może ona mieć również inne oblicza. Dotyczy to głównie otrzymania pomocy publicznej. Polega to na otrzymaniu dopłat udzielonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Są to dopłaty do kredytu otrzymanego od banku na sfinansowanie spłaty zadłużenia powstałego w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. Aby uzyskać pomoc publiczną od ARiMR niezbędne jest opracowanie planu restrukturyzacyjnego, który musi być zaakceptowany przez odpowiedniego dyrektora wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego.
Nie zwlekaj, jeżeli masz problem zgłoś się do nas! Znajdziemy najlepszy sposób aby pomóc wyjść ci z długów i zachować twoje gospodarstwo!