Upadłość konsumencka jest instytucją w polskim prawie aby pomóc osobom zadłużonym. Każda osoba, która chce ogłosić upadłość odzyskuje wolność finansową i psychiczną. Upadłość konsumencką ogłaszają osoby, które próbowały już wszystkich rozwiązań, jednak upadłość jest jedyną możliwością.
Niespłacone zobowiązania utrudniają nie tylko planowanie budżetu, ale negatywnie przekładają się również na codzienne funkcjonowanie. Osoby z chronicznymi długami są bardzo zmęczone psychicznie i fizycznie unikaniem komorników sądowych, odbieraniem kolejnych listów poleconych. Z tego względu wiele osób postrzega upadłość konsumencką jako szansę na nowe życie – bez długów i strachu o jutro. Skorzystaj z naszego ochronnego parasola prawnego i skontaktuj się z Nami
Jako wieloletni praktycy w oddłużaniu i w działaniach antywindykacyjnych, słyszeliśmy mnóstwo opowieści i historii ludzi odnośnie problemów z zadłużeniem. Wiemy, jak ważnym jest aby prowadzić sprawy upadłościowe z pełną empatią i zrozumieniem klienta. Jako kancelaria mając misję „doradzać i pomagać” wierzymy w Nowy Start naszych klientów.
Głównym zadaniem upadłości konsumenckiej (ustawa do wglądu) jest oddłużenie wnioskodawcy, a nie spłata wierzycieli. Upadły, składając odpowiedni wniosek do sądu, powinien mieć na uwadze, że celem omawianej instytucji nie będzie całkowite pozbawienie go majątku i środków do życia, lecz zapewnienie mu powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej sprawia, że zawieszeniu ulegają postępowania windykacyjne, sądowe, przedsądowe oraz egzekucyjne toczone przeciwko upadłemu. Prawomocny wyrok pozwoli zatrzymać egzekucje. Ważnym jest, że koszty postępowania egzekucyjnych zostaną włączone do planu spłat. Dzięki temu ich pokrycie będzie podlegało zasadom ustalonym przez sąd w planie spłat.
Oddłużenie nie może odbywać się z pokrzywdzeniem wierzycieli. Z tego względu sąd po przeanalizowaniu materiału dowodowego może zarządzić częściową redukcję zadłużenia. Dłużnik będzie musiał spłacić części zadłużenia. Jeżeli sąd uzna, że taka osoba ma możliwość spłaty, chociaż części zadłużenia, ustalany jest plan spłaty wierzycieli. Warto zaznaczyć, że sąd może wyznaczyć różny okres planu spłat wierzycieli. W tym okresie nie jest spłacany cały dług upadłego, lecz tylko jego część, którą konsument jest w stanie pokryć ze spieniężonego majątku. Sąd bierze pod uwagę możliwości finansowe i sytuacją osobistą upadłego.
Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej sąd rejestrowy z urzędu dokonuje wykreślenia go z rejestru dłużników niewypłacalnych. Opróćz tego, będziesz mógł złożyć odpowieni wniosek o usunięcie Cię z wszelkich rejestrów osób zadłużonych.
Co daje upadłość konsumencka? Możliwość normalnego funkcjonowania – bez długów, nękających telefonów od wierzycieli, pism od komorników i wreszcie strachu o przyszłość. To także szansa na odzyskanie godności i poczucia własnej wartości. W efekcie upadłości konsumenckiej upadły otrzymuje szansę na spokojne życie.