Wszyscy napewno słyszeli o „wyłudzeniu VATu„. Co to znaczy? W polskim obrocie prawnym jak i zwyczajowo przyjęto, że firma sprzedająca dany produkt dolicza do niego podatek VAT. Podatek ten jest w odpowiedniej wysokości – 8% bądź 23% w zależności od kategorii towaru. Podmiot nabywający dany produkt czy usługę, będący osobą prawną może odliczyć ten podatek. Jak wskazuje się w doktrynie prawniczej, taka forma odliczania podatku VAT otwiera drogę do możliwości wielokrotnych transakcji. W tym czasie możliwe jest kolejne naliczanie i odliczanie VAT-u. Sytuacja o której mowa dotyczy jednak zgoła innego stanu faktycznego. Chodzi tu o to, że sprzedawca wystawi fakturę z odpowiednio naliczonym Vat’em, ale nie odprowadzi należnego podatku. W takiej sytuacji możemy mieć doczynienia z dwoma rodzajami wyłudzenia VAT’u:
Oszustwa wyłudzeń VATu, dotyczyć mogą co prawda każdego rodzaju podatku, ale to w przypadku VAT-u skala przestępstw jest największa. Podatek ten ze względu na swój szczególny charakter nazywa się „podatkiem przechodnim”. Chodzi o to, że kolejnych etapach podatek Vat przechodzi z kontrahenta na kontrahenta w ostateczności obciążając konsumenta, który nabywa towar. Najczęściej możemy spotkać sytuację, w którym wystawiający fakturę zdaje sobie sprawę, iż transakcja taka nie miała miejsca. Jednak wystawia ową fakturę, księgując ją, a odbiorca następnie odlicza podatek VAT, który nigdy nie został zapłacony.
Każdy podatnik nawet ten najbardziej uczciwy, działający poprawnie i zgodnie z prawem może znaleźć się w złym miejscu i złym czasie. Niezależnie od siebie może zostać wciągnięty w oszustwo VAT-owskie (wyłudzenie Vatu). Nieświadome zaangażowanie w proceder przestępczy nie zwalnia z odpowiedzialności. Powoływanie się wtedy na nieświadomość bądź nieznajomość prawa czasem może wyrządzić więcej szkody niż pożytku, dlatego tak istotne jest znale
zienie odpowiedniego adwokata, który rzetelnie przeanalizuje przedstawiony stan faktyczny i dobierze odpowiednie rozwiązanie zaistniałego problemu. W myśl art. 119a §1 Ordynacji podatkowej: „Czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny (unikanie opodatkowania).”
Odpowiednie rozwiązanie prawne należy każdorazowo należy dostosować do indywidualnych potrzeb Klienta. Istotne jest aby uchronić go od odpowiedzialności z tytułu działania sprzecznego w danych okolicznościach (wyłudzeniu Vatu) z przedmiotem i celem przepisów Ordynacji podatkowej. Pamiętaj! Skonsultowanie się z profesjonalnym pełnomocnikiem jest zalecane na każdym etapie sprawy. W trakcie postępowania karno skarbowego przed organem jak i już w trakcie procesu. Profesjonalny pełnomocnik, który ma dużą wiedzę z zakresu prawa podatkowego jak i prawa karnoskarbowego odpowiednio pokieruje postępowaniem zarówno przed fiskusem. Przed sądem, pomoże ci w dobraniu odpowiedniej strategii oraz zgromadzeniu odpowiednich niezbędnych dokumentów. W sprawach dotyczących wyłudzenia Vatu pomoc doświadczonego adwokata jest nieoceniona. Z pewnością może wzmocnić pozycję przedsiębiorcy w sporze z fiskusem czy organami ścigania.
Nasza kancelaria posiada bardzo duże doświadczenie zarówno w prowadzeniu spraw z zakresu prawa karnego, karnego- skarbowego ( w tym wyłudzeniu podatku VAT) jak i zakresu stałej obsługi działalności przedsiębiorców. Jeżeli jesteś zamieszany lub pojawił się u Ciebie problem odnośnie wyłudzenia podatku VAT bądź innych podatków, skontaktuj się z naszą Kancelarią Adwokacką świadczącą usługi na terenie całego kraju! Jesteśmy tu po to aby ci pomóc!