Podział majątku
Prawomocny wyrok rozwodowy często nie kończy sporu małżonków o podział majątku. Jeżeli jesteś jedną ze stron takiego konfliktu, warto skorzystać ze wsparcia adwokatów z zespołu Kancelarii Machowski. Pomożemy Ci przed rozprawą rozwodową, w jej trakcie i tuż po niej.
Zgodnie z polskim prawem w momencie zawarcia małżeństwa pomiędzy małżonkami powstaje wspólność majątkowa. Wyjątkiem od tej reguły jest podpisanie u notariusza intercyzy, zgodnie z którą w trakcie związku małżeńskiego będzie obowiązywać rozdzielność majątkowa.
Jeżeli jednak nie podpisaliście intercyzy, to do momentu uzyskania prawomocnego wyroku orzekającego rozwód, będziecie funkcjonować w ramach wspólnoty majątkowej.
Celem podziału majątku jest więc sprawiedliwe rozdzielenie wspólnych aktywów i przypisanie własności do każdego z eks-małżonków. To trudne zadanie, w którym pomoc doświadczonego adwokata może okazać się niezbędna.

Umów się na poradę
Skontaktuj się znami
Adres:
Biuro Park Nad Odrą
ul. Firlika 19
IV piętro pok. 402
71-637 Szczecin
Telefon:
Napisz wiadomość
Podział majątku i skład wspólności majątkowej?
Jeżeli zdecydujesz się na współpracę z Kancelarią Machowski w sprawie dotyczącej podziału majątku, dokładnie przeanalizujemy Twoją sytuację i zaproponujemy strategię działań. Uzyskasz też od nas dokładne wyjaśnienia m.in. w zakresie tego, jakie elementy majątku są objęte przepisami o wspólności majątkowej i jaka jest Twoja sytuacja prawna.
Warto jednak pamiętać, że praktycznie wszystkie elementy majątku nabyte w trakcie małżeństwa są wspólne – pół na pół. Nie ma w tym przypadku znaczenia np. fakt, że w okresie związku małżeńskiego korzystaliście z odrębnych rachunków bankowych, albo z którego konta została zrealizowana transakcja zakupu danego przedmiotu.
Chociaż od tej reguły są wyjątki, to można przyjąć, że wspólne są zgromadzone w trakcie trwania małżeństwa:
- dochody z pracy lub działalności gospodarczej,
- dochody z innych tytułów, np. dywidendy, czynsze z najmu mieszkania – nawet jeżeli należy ono tylko do jednego ze współmałżonków i zostało zakupione przed ślubem,
- środki zgromadzone na rachunkach bankowych lub ulokowane w funduszach inwestycyjnych i innych instrumentach finansowych,
- a także oszczędności zgromadzone w funduszach emerytalnych.
Najpewniej te elementy majątku będą więc podlegać podziałowi podczas negocjacji lub rozprawy sądowej.
Jednak każda ze stron ma również elementy majątku osobistego, które nie podlegają podziałowi. To m.in.:
- rzeczy nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego – przykładem może być mieszkanie zakupione przed ślubem,
- przedmioty lub środki finansowe, odziedziczone lub przekazane jednej osobie jako darowizna,
- rzeczy przeznaczone do użytku osobistego wyłącznie przez jednego ze współmałżonków, np. ubrania.
Podział majątku - zniesienie wspólności majątkowej
Jeżeli małżonkowie nie dojdą do porozumienia dotyczącego podziału majątku na etapie rozprawy rozwodowej, sąd nie musi definiować w wyroku rozwodowym, w jaki sposób majątek zostanie podzielony.
Wówczas na wniosek jednego ze eks-małżonków konieczne jest prowadzenie odrębnego postępowania w sprawie podziału majątku. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnej – podczas sprawy w grę może bowiem wchodzić wiele złożonych czynników, które ostatecznie mogą niekorzystnie wpłynąć na jedną ze stron. Oto przykłady:
- Warto zdawać sobie sprawę np. z tego, że sąd wcale nie musi zdecydować o podziale majątku w proporcji pół na pół. W wyjątkowych sytuacjach na żądanie jednej ze stron może postanowić o innym podziale. Powodem takiego rozstrzygnięcia może być np. hazard i trwonienie majątku przed jednego ze współmałżonków w okresie związku.
- Sporne może się również okazać przydzielenie niektórych składników majątku danej osobie – sąd musi np. ocenić, jaką rolę w rodzinie spełniał samochód i kto będzie dalej z niego korzystał.
- Bardzo złożone bywają również kwestie związane z podziałem często głównego składnika majątku, a więc mieszkania lub domu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy współmałżonkowie zamieszkują nieruchomość nawet po rozwodzie i sąd musi zdecydować o zasadach korzystania z niej.
Podział majątku a długi
Bardzo złożoną kwestią jest także podział majątku w sytuacji, gdy na eks-małżonkach ciążą zobowiązania finansowe z okresu małżeństwa. Chociaż w sprawie o podział majątku sąd dzieli wyłącznie aktywa stron, to jednak wspólnie z adwokatem warto dokładnie przeanalizować konkretną sytuację.
- Kwestią sporną może być np. to, że jeden ze współmałżonków wziął kredyt na remont mieszkania, a później samodzielnie go spłacił, podczas gdy druga osoba korzystała z lepszych warunków mieszkaniowych.
- Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku długów, które zostały zaciągnięte przez jedną ze stron i ciągle należy je spłacać. Czy np. żona zawsze odpowiada ze długi męża?
- Co wreszcie zrobić z kredytem hipotecznym w momencie rozwodu i konieczności podziału majątku?
To tylko kilka zagadnień, w przypadku których korzystnego rozwiązania warto szukać ze wsparciem adwokata doświadczonego w prowadzeniu takich spraw.
W Kancelarii Machowski do każdego tematu podchodzimy indywidualnie, dokładnie analizując szczegóły, które mogą mieć wpływ na negocjacje lub decyzję sądu.
Jeżeli chcesz nawiązać współpracę z adwokatem w sprawie o podział majątku, skontaktuj się z Kancelarią Machowski.
Alimenty
Zgodnie z polskim prawem, obowiązek alimentacyjny dotyczy zarówno małżonków, jak i dzieci. Nasza kancelaria pomaga w przygotowaniu dokumentów, negocjacjach oraz weryfikacji dochodów stron, aby sprawiedliwie ustalić wysokość alimentów. Alimenty mają na celu pokrycie podstawowych potrzeb życiowych osoby uprawnionej. Posiadamy doświadczenie w skutecznym egzekwowaniu należnych alimentów, co jest kluczowe dla stabilności finansowej po rozwodzie.
Pozostałe specjalizacje
Zaangażowanie doświadczonego prawnika w sprawę rozwodową pozwoli zaoszczędzić czas, pieniądze, ale przede wszystkim wielu złych emocji.
Kancelaria Machowski oferuje specjalistyczną pomoc prawną w sprawach dotyczących pieczy nad dziećmi, zapewniając wsparcie w procesie ustalania opieki i praw rodzicielskich.
Prawomocny wyrok rozwodowy często nie kończy sporu małżonków o podział majątku. Jeżeli jesteś jedną ze stron takiego konfliktu warto skorzystać ze wsparcia adwokatów.
W przypadku zatrzymania przez policję najważniejszy dla dalszego przebiegu Twojej sprawy może się okazać szybki kontakt z adwokatem.
Kredyty walutowe, choć mogą wydawać się atrakcyjne z powodu niższych stóp procentowych, niosą ze sobą istotne ryzyko kursowe, które może znacząco wpłynąć na koszty spłaty.
Jako spadkobierca dziedziczysz nie tylko aktywa zmarłej osoby, ale również jej zobowiązania, o których możesz nawet nie wiedzieć.
Kancelaria zapewnia obronę i wsparcie prawne dla osób poszukiwanych, w tym reprezentację w postępowaniach karnych i interwencje na wszystkich etapach procesu.
Mediacja to jedna z dróg, której celem jest doprowadzenie do rozwiązania konfliktu pomiędzy jego stronami.