Restrukturyzacja firmy - jaki jest jej cel i jak przebiega?

Jeżeli Twoja firma straciła zdolność regulowania zobowiązań, a chcesz uniknąć upadłości często jedynym rozwiązaniem jest restrukturyzacja. Prawidłowo przeprowadzony proces prowadzi nie tylko do ratunku przedsiębiorstwa, ale również może pomóc w powrocie na ścieżkę rozwoju. Pomogą w tym eksperci Kancelarii Machowski.

Podstawowy akt prawny w Polsce, który reguluje zasady prowadzenia restrukturyzacji firmy, to ustawa Prawo restrukturyzacyjne z dnia 15 maja 2015 r. Definiuje ona m.in. cele restrukturyzacji, jej rodzaje oraz ramy działań, które można podjąć w celu ratowania zadłużonego przedsiębiorstwa.

Umów się na poradę

Skontaktuj się znami

Adres:

Biuro Park Nad Odrą
ul. Firlika 19
IV piętro pok. 402
71-637 Szczecin

Telefon:

Email

Napisz wiadomość

    Zgadzam się z Regulaminem strony

    Restrukturyzacja firmy - podstawowy cel 

    Zgodnie ze wspomnianą ustawą postępowanie restrukturyzacyjne prowadzi się po to, by uniknąć ogłoszenia upadłości. Jest to możliwe właśnie poprzez działania naprawcze oraz zawarcie układu z wierzycielami – ich interesy także muszą bowiem zostać zabezpieczone.

    W przeciwnym razie, jeżeli skutkiem restrukturyzacji miałoby być pokrzywdzenie wierzycieli, sąd odmówi otwarcia postępowania, a firmie zwykle pozostaje ogłoszenie upadłości. 

    Warto pamiętać o tym, że postępowanie restrukturyzacyjne może zostać rozpoczęte na wniosek zadłużonej firmy. Do podjęcia działań naprawczych kwalifikują się podmioty, które co prawda straciły lub są o krok od utraty zdolności regulowania zobowiązań, ale jednocześnie mają potencjał do tego, by wyjść na prostą. 

    Rodzaje restrukturyzacji firmy

    Podmiot, który rozpoczyna proces restrukturyzacji, może skorzystać z jednej z czterech ścieżek postępowania: 

    • postępowanie o zatwierdzenie układu,
    • przyspieszone postępowanie układowe,
    • postepowanie układowe,
    • postępowanie sanacyjne. 

    Najprostszym sposobem prowadzenia restrukturyzacji jest postępowanie o zatwierdzenie układu – firma może realizować ten proces bez udziału sądu, dążąc do uzyskania porozumienia z wierzycielami.

    Najbardziej skomplikowane jest natomiast postępowanie sanacyjne, którego przeprowadzenie wymaga dłuższego czasu. To rozwiązanie stosowane jest wobec przedsiębiorstw w bardzo trudnej sytuacji, w przypadku których proces wymaga wielu analiz. 

    W każdym rodzaju restrukturyzacji prawo przewiduje zasady ochrony firmy-dłużnika przed roszczeniami wierzycieli.

    Etapy postępowania restrukturyzacyjnego

    Chociaż poszczególne rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych różnią się od siebie pod względem zasad dotyczących np. terminów, reguł podejmowania decyzji itp., to ich wspólnym elementem jest konieczność stworzenia na początku restrukturyzacji dwóch kluczowych dokumentów. Są to: 

    • spis wierzytelności,
    • a także plan restrukturyzacji. 

    W ich przygotowaniu również pomogą eksperci Kancelarii Machowski.

    Przepisy dokładnie definiują, jak powinien wyglądać spis wierzytelności, a także np. to, w jaki sposób wierzyciele dokonują wpisów na tę listę. 

    Z kolei plan restrukturyzacji powinien zawierać analizę kondycji przedsiębiorstwa oraz proponować rozwiązania mające na celu zwiększenie rentowności firmy. Istotnym elementem całego planu jest również propozycja zaspokojenia roszczeń wierzycieli – zadłużona firma może dążyć np. do redukcji zadłużenia, rozłożenia go na większą liczbę rat, zamiany wierzytelności na akcje lub udziały. 

    Wierzyciele po zapoznaniu się z planem restrukturyzacji przedsiębiorstwa i przygotowanymi dla nich rozwiązaniami głosują nad propozycją dłużnika, czy przystąpić do układu. 

    Jeżeli ich decyzja jest pozytywna, firma pod okiem sądowego nadzorcy rozpoczyna proces realizacji układu. Ma wyjść na prostą i jednocześnie regulować zobowiązania wobec wierzycieli zgodnie z postanowieniami przegłosowanego układu. Jeżeli wszystko przebiegnie zgodnie z planem i założenia planu zostaną zrealizowane, wówczas sąd ogłasza zakończenie postępowania restrukturyzacyjnego. 

    Rola Kancelarii Machowski w restrukturyzacji firmy

    Przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego to skomplikowany proces, który wymaga wsparcia ze strony prawników doświadczonych w prowadzeniu restrukturyzacji. Przedsiębiorca zyskuje wówczas spokój – procedura zostanie przeprowadzona w sposób prawidłowy, a jego interesy będą należycie chronione. 

    Eksperci doświadczeni w prowadzeniu postępowań restrukturyzacyjnych doradzą m.in., jaki rodzaj restrukturyzacji wybrać. Mogą też reprezentować firmę podczas negocjacji z wierzycielami w celu zawarcia układu. 

    Jeżeli twoja firma ma kłopoty finansowe i widzisz szansę w postępowaniu restrukturyzacyjnym, skontaktuj się z Kancelarią Machowski. Nasi eksperci przeanalizują sytuację przedsiębiorstwa, odpowiedzą na Twoje pytania i zaproponują najlepsze rozwiązania w zakresie restrukturyzacji. 

    Poradniki prawne

    Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak wiele trudności mogą sprawiać procedury prawne i interpretacja przepisów. W tym miejscu dzielimy się bezpłatnie wiedzą i doświadczeniem z zakresu spraw, które mogą stać się wyzwaniem dla każdego. Polecamy nasze wpisy m.in. osobom szukającym wsparcia w zakresie prawa rodzinnego. 

    Zapraszamy do lektury naszych artykułów oraz kontaktu z Kancelarią Machowski.